Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Utbildningsenheten

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Utbildningsenheten ska stödja Region Norrbottens hälso- och sjukvårdsverksamheter att fullgöra de utbildningsuppdrag och skyldigheter som finns (enligt lagar och avtal) inom de nationella hälso- och sjukvårdsutbildningarna.

Vidare ska utbildningsenheten medverka i regionens ledningsprocess avseende kompetensförsörjning. Betydande delar av verksamheten är inriktad mot rekrytering av studenter och AT-läkare.

Kontakt

Kenneth Robarth
Utbildningschef
Telefon: 0920-28 41 38
E-post: kenneth.robarth@norrbotten.se

Marie Fredriksson
Länsstudierektor PTP
Telefon:0920-714 62
E-post: marie.e.fredriksson@norrbotten.se

László Tóth
Länsstudierektor ST
Telefon: 0920-713 08
E-post: laszlo.toth@norrbotten.se

Åsa Enmark Pantzare
Studieadministratör
Läkarutbildningen Umeå universitet / Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 20 20
E-post: asa.enmark-pantzare@norrbotten.se

Malin Bergenstråle
AT-samordnare
Piteå älvdals sjukhus/Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 46 73, 070-2315656
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Eva Vinsa
AT-samordnare
Kalix sjukhus / Gällivare sjukhus / Kiruna sjukhus
Telefon: 0980-733 29, 072-202 35 17
E-post: Eva.vinsa@norrbotten.se

Annette Sundqvist
VFU-samordnare
Telefon: 0920-28 46 46
E-post: annette.sundqvist@norrbotten.se

Annica Lindgren
Utbildningssamordnare
Telefon: 0920-28 41 28
E-post: annica.lindgren@norrbotten.se

Nuria Melé Aldenbäck
Utbildningsstrateg läkarutbildning
Processledare Vård- och omsorgscollege
Telefon: 0920-711 48
E-post: nuria.mele-aldenback@norrbotten.se

Universitetslektorer, läkarutbildningen UmU / Sunderby sjukhus

Lektorer T6

Anne Lindberg
Docent, överläkare Lungkliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-574 11 70
E-post: ann.lindberg@umu.se

Johan Niklasson
Med Dr. överläkare Internmedicin/ Geriatrik
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 36 97
E-post: johan.niklasson@umu.se

Lektorer T7

Tomi Myrberg
Överläkare Anestesi / Akutsjukvård
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 23 39
E-post: tomi.myrberg@umu.se

Lars Enochsson
Docent, överläkare Kirurgi
Sunderby sjukhus
Telefon: 073-6260800
E-post: lars.enochsson@umu.se

Lektorer T8

Maria Nordendahl
Distriktsläkare Boden primärvård
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: maria.nordendahl@umu.se

Per Morberg
Med Dr. överläkare Ortopedi
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-680 05 80
E-post: per.morberg@norrbotten.se

Lektorer T9

Krister Tano
Docent, överläkare ÖNH
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-556 90 43
E-post: krister.tano@umu.se

Ursula Werneke (ansvarig för psykiatriavsnittet)
Docent, överläkare Vuxenpsykiatrin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-206 71 51
E-post: ursula.werneke@norrbotten.se

Lektorer T11

Anna Sandin
Med Dr, överläkare Barn- och ungdomsmedicin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-290 98 83
E-post: anna.sandin@umu.se

Helena Carré
Specialistläkare VO Gynekologi och obstetrik
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-767 68 97
E-post: helena.carre@umu.se

Adjungerad lektor

Mats Eliasson
Professor, Internmedicin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-513 02 93
E-post: mats.eliasson@norrbotten.se

5 oktober 2020
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering