Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kommunikationsavdelningen

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Region Norrbottens kommunikationsavdelning arbetar med informationsfrågor som rör hela regionen. Under kommunikationsavdelningen ligger också regionens personaltidning Insikt på Insidan och taltidningen Insyn.

Kommunikationsavdelningen har det övergripande ansvaret för regionens koncerngemensamma information. Det omfattar bland annat strategier och policies inom informations- och mediaområdet, regionens grafiska profil och ljudprofil. Dessutom ingår omvärldsbevakning, presstjänst, regionens intranät och våra externa webbplatser; norrbotten.se, 1177.se och nllplus.se.

Kommunikatörer har ansvar för att hantera kommunikation och mediafrågor för de olika divisionerna genom att ingå i ledningsgrupper och arbeta nära verksamhetsledning och staber. Grafiker har hand om egen grafisk produktion och redaktörer håller i produktion av innehållet i våra kanaler.

Roger Jönsson

Roger Jönsson

Mobil: 073-049 94 59E-post: hans.r.jonsson@norrbotten.seTitel: Kommunikationsdirektör
Ulrica Pettersson

Ulrica Pettersson

Mobil: 070-353 38 83E-post: ulrica.pettersson@norrbotten.seTitel: Verksamhetsutvecklare

Press

Emma Bergström Wuolo

Emma Bergström Wuolo

Telefon: 0920-28 41 51Mobil: 070-258 12 36Titel: Pressansvarig

Kommunikatörer

Alexandra Rönnkvist

Alexandra Rönnkvist

Telefon: 0920-28 41 36Mobil: 072-242 64 34E-post: alexandra.ronnkvist@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för Länsteknik och Närsjukvården
Frida Johansson

Frida Johansson

Mobil: 072-450 10 01E-post: frida.johansson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson för sociala medier och employer branding
John Sandström

John Sandström

Telefon: 0920-28 40 09Mobil: 070-275 47 26E-post: john.sandstrom@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, kontaktperson 1177
Jonas Hansson

Jonas Hansson

Telefon: 0920-28 46 57Mobil: 072-545 69 77 E-post: jonas.c.hansson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör/skribent/digital content producer
Linda Forsberg Lilja

Linda Forsberg Lilja

Telefon: 0920-28 46 99Mobil: 073-063 61 59E-post: linda.forsberg-lilja@norrbotten.seTitel: Kommunikatör
Linda Reinholdsson

Linda Reinholdsson

Mobil: 076-761 92 33E-post: linda.reinholdsson@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, produktionsledare
Maria Lindgren

Maria Lindgren

Telefon: 0920-28 47 03Mobil: 073-064 34 57E-post: maria.b.lindgren@norrbotten.seTitel: Kommunikatör, ansvarsområde film och foto
Sara Stylbäck Vesa

Sara Stylbäck Vesa

Telefon: 0920-28 41 06 Mobil: 076-130 27 48 E-post: sara.stylback-vesa@norrbotten.se Titel: Kommunikatör, kontaktpeson för Avdelningen för regional utveckling
Tony Järlström

Tony Järlström

Mobil: 070-288 32 04E-post: tony.jarlstrom@norrbotten.seTitel: Kommunikatör

Redaktörer

Eva Marie Svensson

Eva Marie Svensson

Telefon: 0920-28 43 61Mobil: 073-500 88 85E-post: eva-marie.svensson@norrbotten.seTitel: Redaktör taltidningen Insyn
Ulrika Englund

Ulrika Englund

Telefon: 0920-28 43 64Mobil: 070-325 57 50E-post: ulrika.englund@norrbotten.seTitel: Redaktör personaltidningen Insikt

Webb

Jessica Hammargren

Jessica Hammargren

Telefon: 0920-28 43 92 Mobil: 076-130 26 55 E-post: jessica.hammargren@norrbotten.seTitel: Webbsupportansvarig
Ulrika Leijon Åhlander

Ulrika Leijon Åhlander

Telefon: 0920-28 40 24Mobil: 070-304 76 76E-post: ulrika.lejon-ahlander@norrbotten.seTitel: Webbansvarig

Grafisk formgivning

Cay Hedberg

Cay Hedberg

Telefon: 0920-28 42 28Mobil: 070-250 60 03E-post: cay.hedberg@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare
Kristoffer Tuoma

Kristoffer Tuoma

Telefon: 0920-28 41 31Mobil: 070-382 14 60E-post: kristoffer.tuoma@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare
Sofia Öquist

Sofia Öquist

Telefon: 0920-28 49 86Mobil: 072-527 76 34E-post: sofia.oquist@norrbotten.seTitel: Grafisk formgivare

Administration

Veronika Olsson

Veronika Olsson

Telefon: 0920-28 42 37Mobil: 070-533 35 89E-post: veronika.m.olsson@norrbotten.seTitel: Administratör/webbredaktör

6 april 2021
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering