Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Kontakta oss

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Vi hjälper dig gärna med mer information om den regionaliserade läkarutbildningen som ges via Umeå universitet i Sunderbyn. Välkommen att höra av dig!

Kontaktpersoner för Umeå universitet med lokal placering på Sunderby sjukhus

Lektorer T6

Anne Lindberg
Docent, Överläkare Lungkliniken
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-574 11 70
E-post: anne.lindberg@umu.se

Johan Niklasson
Överläkare Internmedicin/geriatrik
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-551 99 65
E-post: johan.niklasson@umu.se

Lektorer T7

Tomi Myrberg
Överläkare Anestesi / Akutsjukvård
Sunderby sjukhus
Telefon: 076-839 70 02
E-post: tomi.myrberg@umu.se

Lars Enochsson
Docent, Överläkare Kirurgi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: lars.enochsson@umu.se

Lektorer T8

Maria Nordendahl
Distriktsläkare
Boden primärvård
Telefon: 0920-28 20 00
E-post: maria.nordendahl@umu.se

Per Morberg
Överläkare Ortopedi
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-680 05 80
E-post: per.morberg@umu.se

Lektorer T9

Krister Tano
Docent, Överläkare ÖNH
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-556 90 43
E-post: krister.tano@umu.se

Ursula Werneke (ansvarig för psykiatriavsnittet)
Docent Umeå Universitet/ Överläkare Vuxenpsykiatrin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-206 71 51
E-post: ursula.werneke@norrbotten.se

Lektorer T11

Anna Sandin
Överläkare Barn- och ungdomsmedicin
Sunderby sjukhus
Telefon: 070-290 98 83
E-post: anna.sandin@umu.se

Helena Carré
Specialistläkare VO Obstetrik och gynekologi
Sunderby sjukhus
Telefon: 0920-28 27 41
E-post: helena.carre@umu.se

Studieadministratör

Åsa Enmark Pantzare
Umeå Universitet
Utbildningscentrum, Sunderby sjukhus
Telefon:0920-28 20 20, 070-231 56 56
E-post: lpsunderbyn.medfak@umu.se

Övriga kontaktpersoner, Utbildningscentrum, Sunderby sjukhus

Enhetschef

Kenneth Robarth
Utbildningsenheten
Telefon: 0920-28 41 38 eller 070-377 81 38
E-post: kenneth.robarth@norrbotten.se

Studentrekrytering

Nuria Melé Aldenbäck
Utbildningsstrateg, Utbildningsenheten
Tel: 0920-711 48
E-post: nuria.mele-aldenback@norrbotten.se

Personal

Malin Bergenstråle
AT-samordnare Sunderby sjukhus/Piteå sjukhus
Tel: 0920-28 46 73, 070-205 29 95
E-post: malin.bergenstrale@norrbotten.se

Övriga kontaktpersoner inom Region Norrbotten

Enheten för Forskning och Lärande

Fredrik Pettersson
FO-chef, Enheten för forskning och lärande, Region Norrbotten
Telefon; 0920-28 42 27 eller 073-088 21 94
E-post: fredrik.pettersson@norrbotten.se

Mats Eliasson
Professor, Internmedicin, Sunderby sjukhus
Telefon; 0920-28 34 53
E-post: mats.eliasson@norrbotten.se

Robert Lundqvist
Statistiker, Enheten för forskning och lärande, Region Norrbotten
Telefon; 0920-28 40 00
E-post: robert.lundqvist@norrbotten.se

26 mars 2019
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering