Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Forsknings- och innovationsenheten

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Forsknings- och innovationsenheten (FoI) samordnar Region Norrbottens arbete inom forskning, e-hälsa, innovation och förbättring. FoI är en gemensam resurs för Region Norrbottens forskning, som ger medarbetare kvalificerat stöd genom rådgivning, metodstöd och forskningsanslag.

Forskning

Birgitta Nordström
Tf enhetschef, forskning och innovation
Fil. dr. sjukgymnast
Strateg rehabilitering
Telefon: 0920-28 46 57
Mobil: 070-516 59 22
E-post: birgitta.nordstrom@norrbotten.se 

Rose-Marie Isaksson
Med. dr. sjuksköterska
Strateg omvårdnad och etik
Telefon: 0920-28 46 18
Mobil: 070-515 22 66
E-post: rose-marie.isaksson@norrbotten.se

Ann-Sofie Forslund

Fil. dr. sjuksköterska
Strateg omvårdnad
Mobil: 070-362 11 43
E-post: ann-sofie.forslund@norrbotten.se

Robert Lundqvist
Statistiker
Telefon: 0920-28 41 42
Mobil: 072-732 78 23
E-post: robert.lundqvist@norrbotten.se

Karin Ruikka
Forskningssamordnare
Telefon: 0920-28 49 73
E-post: karin.ruikka@norrbotten.se

 

Projekt

Lisa Lundgren
Projektledare/projektkoordinator
Mobil: 072-534 94 26
E-post: lisa.lundgren@norrbotten.se

Innovation

Kerstin Lindström
Innovationsutvecklare
Mobil: 070-227 22 95
E-post: kerstin.lindstrom@norrbotten.se

Ulrika Enbom Karlsson
Utvecklingsstrateg
Mobil: 076-786 24 34
E-post: ulrika.enbom-karlsson@norrbotten.se

Förbättringsarbete

Ann-Charlotte Kassberg
Förbättringsstrateg, Fil. dr. arbetsterapeut
Telefon: 0920-28 48 86
E-post: ann-charlotte.kassberg@norrbotten.se

Mats Lundin
Förbättringsstrateg
Telefon: 0920-28 43 93
E-post: mats.lundin@norrbotten.se

Professorer

Mats Eliasson
Professor, överläkare, Vetenskaplig ledare, Sunderbyakademin, Sunderby sjukhus
E-post: mats.eliasson@norrbotten.se

Eva Rönmark
Professor, verksamhetschef vid Olinstudierna
Telefon: 0920-28 44 83
E-post: eva.ronmark@norrbotten.se

Karin Zingmark
Professor, omvårdnad
Telefon: 070-387 46 85
E-post: karin.zingmark@norrbotten.se

 

 

 

31 maj 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering