Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Enheten för forskning och lärande

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Forskning, användandet av bästa tillgängliga kunskap och en strukturerad fortbildning är centrala delar för att säkerställa en hög kvalitet i den vård som ges till befolkningen Norrbotten.

Enheten för forskning och lärande har ett specifikt ansvar för den strategiska utvecklingen av forskning,kunskapsstyrning och regionens fortbildningsfrågor inom hälsa och vård. Enheten har i uppdrag att skapa fungerande organisatoriska strukturer, samordna och vidareutveckla arbetet med klinisk forskning och kunskapsstyrning.

Kontakt

Fredrik Pettersson
Enhetschef
Tel: 072 - 223 16 65
E-post: fredrik.pettersson@norrbotten.se

Birgitta Nordström
Fil. dr. sjukgymnast
Strateg rehabilitering
Tel: 0920-28 46 57
Mobil: 070-516 59 22
E-post: birgitta.nordstrom@norrbotten.se 

Karin Ruikka
Forskningssamordnare
Tel: 0920 - 28 49 73
Mobil: 072 - 240 69 28
E-post: karin.ruikka@norrbotten.se

Ann-Sofie Forslund
Fil. dr, sjuksköterska
Strateg, omvårdnad
Tel: 0920 - 28 46 17
Mobil: 070 - 362 11 43
E-post: ann-sofie.forslund@norrbotten.s

Robert Lundqvist
Statistiker
Tel: 0920 - 28 41 42
Mobil: 072 - 732 78 23
E-post: robert.lundqvist@norrbotten.se

Albin Dahlin Almevall
Forskningssjuksköterska
Mobil: 076 - 836 77 32
E-post: albin.dahlin-almevall@norrbotten.se

Carola Thurfjell
Strateg e-lärande
Tel: 0920 - 28 43 14
Mobil: 070 - 340 41 18
E-post: carola.thurfjell@norrbotten.se

Christer Kuttainen
Fil. dr, e-handel
Strateg e-lärande
Tel: 0920 - 28 49 15
Mobil: 072 - 219 91 98
E-post: christer.kuttainen@norrbotten.se

Johanna Törmä
Med. dr, leg. dietist
Utbildningsstrateg
Tel: 0920 - 713 09
Mobil: 072 - 454 74 56
E-post: johanna.torma@norrbotten.se  

Fiona Murray
Forskningskoordinator
Tel: 0920 - 28 43 26
Mobil: 072 - 534 51 14
E-post: fiona.murray@norrbotten.se  

Sari-Anne Viklund-Axelsson
Fil. dr, fysioterapi
Strateg
Tel: 0920 - 711 57 
Mobil: 072 - 204 42 37
E-post: sari-anne.viklund-axelsson@norrbotten.se  

Mats Eliasson
Professor, överläkare
Vetenskaplig ledare, Sunderbyakademin
Sunderby sjukhus

Eva Rönmark
Professor
Verksamhetschef vid OLIN-studierna
Tel: 0920 - 28 44 83

Karin Zingmark
Professor, omvårdnad
Mobil: 070-38 74 685

13 september 2018
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering