Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Folktandvårdens divisionsstab

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

Folktandvårdens divisionsstab består av funktionerna HR, ekonomi och samhällsodontologi samt personal som sköter vårt datasystem TVIST (TandVårdens InformationsSysTem). Till staben knyts även en kommunikatör som är anställd vid den centrala kommunikationsavdelningen.

Divisionschef för division Folktandvård är Tomas Josefsson som även sammankallar och leder Folktandvårdens ledningsgrupp bestående av verksamhetscheferna vid Folktandvården i länet. 

Divisionens främsta uppdrag är att bedriva tandvård för länets barn och ungdomar samt att säkerställa specialisttandvård för länets hela befolkning.

Divisionschef

Divisionschef Folktandvården Tomas Josefsson

Tomas Josefsson
E-post: tomas.josefsson@norrbotten.se
Tfn 0920-719 64
Mobil 070-315 10 16

Chefssekreterare

Eva Britt Sundgren

Eva Britt Sundgren
E-Post: evabritt.sundgren@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 42 81

Kommunikatör

Birgitta Johansson, Folktandvården

Birgitta Johansson
E-post: birgitta.johansson@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 41 91
Mobil: 070-627 83 60

HR-chef

Helena Brännström, folktandvården

Helena Brännström
E-post helena.m.brannstrom@norrbotten.se  
Telefon: 0920-28 41 89
Mobil: 072-71 45 355 

HR-partner

 Mia Asplund

Mia Asplund
E-post: mia.asplund@norrbotten.se
Mobil: 073-077 68 90

Ekonomichef

Stefan Ahrner, folktandvården

Stefan Ahrner
E-post: ftv.ekonomi@norrbotten.se
Mobil: 070-297 82 67

Planerare

Lena Fleuron

Lena Fleuron
E-post: lena.fleuron@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 41 86
Mobil: 070-279 82 53

Ekonom

Magdalena Persson, folktandvården

Magdalena Persson
E-post: magdalena.persson@norrbotten.se  
Telefon: 0920-28 41 94

Utbildningssamordnare och kontaktperson för VIS Folktandvården

Bild saknas

Susanna Goldkuhl Tegnevall
E-post: susanna.goldkuhl-tegnevall@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 59

Centralt Leanstöd

Bild saknas

Mona-Lisa Nilsson
E-post: mona-lisa.nilsson@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 65
Mobil: 070-657 98 86 

Samhällsodontologi

Verksamhetschef

Charlotte Hansson

Charlotte Hansson
E-post: charlotte.hansson@norrbotten.se
Mobil: 072-215 10 01

Cheftandläkare

Maria Pettersson, folktandvården

Maria Pettersson
E-post: maria.k.pettersson@norrbotten.se
Mobil 076-147 77 16

Tandhygienist

Anna Hammar, Folktandvården

Anna Sundberg
E-post: anna.sundberg@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 42 95

Tandvårdens informationssystem

IT-chef

Krister Sevä, IT-chef Folktandvård

Krister Sevä
E-post: krister.seva@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 31 90

IT-support, Tandvårdens informationssystem

Gun Gatedal, folktandvården

Gun Gatedal
E-post: gun.gatedal@norrbotten.se

Yvonne Jonsson

Yvonne Jönsson
E-post: yvonne.jonsson@norrbotten.se

 Katrin Hedström, folktandvården

Katrin Hedström
E-post: katrin.hedstrom@norrbotten.se

Lena Johansson, folktandvården

Lena Johansson
E-post: lena.johansson@norrbotten.se

5 oktober 2017
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering

Kontakt

Besöksadress
Robertsviksgatan 7, Luleå

Telefon
0920-284 00 (växel)
E-post ftv.staben@norrbotten.se