Vi använder cookies för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder cookies. Vad är cookies?

Folktandvårdens verksamhetsledning

Kontaktperson

,
Telefon:
E-post:

För att tillgodose hela befolkningens behov ska Folktandvården vara tillgänglig i länets samtliga kommuner. Allmäntandvårdens organisation är kommunbaserad och den minsta organisatoriska enheten är kliniken.

Det finns minst en klinik i varje kommun som leds av en enhetschef. Varje kommun bildar ett verksamhetsområde under ledning av en verksamhetschef. Specialisttandvården och Tandteknik i Norr arbetar länsövergripande.

Verksamhetsområde Arjeplog/Arvidsjaur

Verksamhetschef

Agneta Abrahamsson
E-post: agneta.abrahamsson@norrbotten.se
Telefon: 0961-148 12

Enhetschefer

Disa Lundqvist, Arvidsjaur
E-post: disa.lundqvist@norrbotten.se
Telefon: 0960- 575 46

Eva Söderberg, Arjeplog
E-post: eva.soderberg@norrbotten.se
Telefon: 0961-148 60

Verksamhetsområde Boden/Älvsbyn

Verksamhetschef

Charlotta Hannu-Holmbom
E-post: charlotta.hannu-holmbom@norrbotten.se
Telefon: 0921- 662 48
Mobil: 072-518 05 16

Enhetschefer

Minna Englund, Boden
E-post: minna.englund@norrbotten.se
Telefon: 0921-662 88
Mobil: 070-344 13 92

Ann-Catrin Högling, Boden

E-post: Ann-Catrin.Hogling@norrbotten.se  
Telefon: 0921-662 97
Mobil: 072-209 61 23

Minna Englund, Sävast
E-post: minna.englund@norrbotten.se
Telefon: 0921-662 88
Mobil: 070-344 13 92

Petra Öberg, Älvsbyn
E-post:  Petra.Oberg@norrbotten.se
Telefon: 0929-168 88
Mobil: 073-023 03 90

Kliniksamordnare

Vik. Admira Kadunic
E-post: admira.kadunic@norrbotten.se
Telefon: 0921-662 45
Mobil: 076-148 02 08

Verksamhetsområde Norr

(Verksamhetsområde Norr består av Kiruna, Karesuando, Vittangi, Gällivare, Pajala och Jokkmokk)

Verksamhetschef

Margareta Bergman
Huvudsaklig placering i Gällivare
E-post: margareta.y.bergman@norrbotten.se
Telefon: 0970-190 82
Mobil: 070-694 45 06

Enhetschefer

Marina Petersson
E-post: marina.petersson@norrbotten.se
Telefon: 0970-190 64
Mobil: 072-552 88 78

Ann-Louise Räty, Jokkmokk
E-post: ann-louise-raty@norrbotten.se
Telefon: 0971-444 45

Rita Tervahauta, Pajala
E-post: rita.tervahauta@norrbotten.se
Telefon: 0978-125 84

Gunilla Lahti, Kiruna
E-post: gunilla.lahti@norrbotten.se
Telefon: 0980-736 20
Mobil: 073-058 87 91

Monica Sevä, Vittangi
E-post: monica.seva@norrbotten.se
Telefon: 0981-101 31

Monica Sevä, Karesuando (annexklinik)
E-post:  monica.seva@norrbotten.se
Telefon: 0981-200 15

Verksamhetsområde Piteå

Verksamhetschef

Karin Vikström
E-post: karin.e.vikstrom@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 93

Kliniksamordnare

Marita Sjöberg
E-post: marita.sjoberg@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 54

Enhetschefer

May Olovsson, Piteå sjukhus
E-post: may.olovsson@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 55

Lena Vikberg, Hortlax
E-post: lena.k.vikberg@norrbotten.se
Telefon: 0911-757 86

Eva Stridsman, Öjebyn
E-post: eva.stridsman@norrbotten.se
Telefon: 0911-769 91

Verksamhetsområde Haparanda/Övertorneå/Överkalix/Kalix

Verksamhetschef

Margareta Björk
E-post: margareta.bjork@norrbotten.se 
Telefon: 0920-710 00 vx
Mobil:

Urban Carlsson
E-post: urban.carlsson@norrbotten.se
Telefon: 0922-251 86
Mobil: 070-328 41 86

Enhetschefer

Britt-Inger Grenemark, Haparanda
E-post: britt-inger.grenemark@norrbotten.se
Telefon: 0922-251 94

Katarina Lahti, Övertorneå
E-post: katarina.lahti@norrbotten.se
Telefon: 0927-777 57

Ann-Katrin Juto-Tillberg, Överkalix
E-post: ann-katrin.juto-tillberg@norrbotten.se
Telefon: 0926-798 69
Mobil: 070-208 15 55 

Kerstin Pettersson, Kalix
E-post: kerstin.u.pettersson@norrbotten.se
Telefon: 0923-760 15

Verksamhetsområde Luleå

Verksamhetschef 

Eva Ellert
E-post: eva.ellert@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 26
Mobil: 070-244 19 26

Kliniksamordnare

Inger Gustafsson
E-post: inger.v.gustafsson@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 91

Enhetschefer

Lena Norgren, Bergnäset
E-post: lena.norgren@norrbotten.se
Telefon: 0920-716 30

Anna Gatu
E-post: anna.gatu@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 62

Agneta Boström, Örnäset
E-post: agneta.bostrom@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 89

Anette Wärnberg, Gammelstad
E-post: anette.warnberg@norrbotten.se
Telefon: 0920-28 46 35

Kerstin Lantto, Porsudden
E-post: kerstin.m.lantto@norrbotten.se
Telefon: 0920-284 532
Mobil: 070-287 41 85

Tandvårdens Kompetenscentrum, specialisttandvård

Verksamhetschef

Angelika Lantto
E-post: angelika.lantto@norrbotten.se
Telefon: 0920-716 37
Mobil: 070-291 36 61

Vuxenspecialiteter 

(bettfysiologi, endodonti, parodontologi, protetik, röntgen)

Enhetschef

Åsa Scott
E-post: asa.scott@norrbotten.se
Telefon: 0920-719 80 

Barnspecialiteter

(pedodonti, tandreglering)

Enhetschefer

Helen Gustafsson, pedodontin och tandregleringen Luleå/Piteå
Telefon: 0920-716 01
E-post: helen.gustafsson@norrbotten.se

Birgitta Andersson-Falck, tandregleringen Gällivare
E-post: birgitta.andersson-falck@norrbotten.se
Telefon: 0970-190 93

Tandteknik Norr

Verksamhetschef

Marianne Ek-Holmkvist (även enhetschef för nedanstående laboratorier)
E-post: marianne.ek-holmkvist@norrbotten.se
Telefon: 0920-717 07
Mobil: 076-104 66 30

Luleå

Telefon: 0920-717 05, 07 

Arjeplog

Telefon: 0961-148 59

Gällivare

Telefon: 0970-190 88

Kiruna

Telefon: 0980-736 06

Enhetschef

Pär Nyström, Piteå
E-post: par.nystrom@norrbotten.se
Telefon: 0911-776 92 

9 oktober 2017
Kommentera sidan

Kommentera innehållet på sidan

Här kan du skicka in synpunkter eller kommentera innehållet på den aktuella webbsidan.
Det du skriver här skickas till Region Norrbottens webbredaktion.

Om du behöver kontakta vården ska du inte använda detta formulär. Ange inte några personuppgifter här.

Kontakta istället din hälsocentral eller vårdenhet via telefon eller genom att logga in på 1177 Vårdguidens e-tjänster.

* = Obligatorisk uppgift

    • Bild för användarverifiering